Sněženky a machři

"Čeho se na nás dopustili druzí s tím už se nějak vyrovnáme. Horší je to s tím, čeho jsme se na sobě dopustili my sami."

film Sněženky a machři

 

Děj filmu Sněženky a machři

Studenti druhého ročníku pražského gymnázia (mnozí z dětských herců byli ve skutečnosti studenty pražského gymnázia Nad Štolou) odjíždějí na povinný školní lyžařský kurz. Horský učitelský sbor je složen ze zkušené profesorky Boženky, iluzemi naplněné čerstvé absolventky pedagogické fakulty Hanky, která mnohem více chápe rozmary středoškolského věku a sama ve filmu řiká, že nedávno taky ještě lezla za klukama oknem. Jako třetí člen učitelského sboru jede na lyžák přísný profesora Karda, který lpí na dodržování pravidel a který s sebou vzal také svou dceru Mariku. V humorném tónu je líčen příjezd a zabydlení studentů na horské chatě (film se točil na několika horských boudách, např. na Moravské boudě v Krkonoších nebo na chatě Smetánka v Peci pod Snežkou) a také nové a nečekané vztahy mezi studenty a jejich pedagogy.

 

Slečny Sněženky se chtějí zalíbit a klukům Machrům a naopak  - kluci se předhánějí ve vtipnostech i v ukázkách více či méně brilantního lyžování za účelem oslnění holek Sněženek. Kardovu dceru Mariku chtěji oslnit hlavně tři kluci Machři: Viky Cabadaj, Radek Převrátil a Karel Mácha. Plány na sbalení Mariky jim ale překazí poslední člen učitelského sboru - mladý instruktor Vláďa Brťka. Všichni se cítí se náramně dospělí a přísný denní režim jim připadá nedůstojný. Studentské lásky, romantika hor a vzrušení zakázaného je hnacím motivem celého filmu. . Mnoho z dialogů ze Sněženek a machrů vešlo v obecné povědomí jako nesmrtelné filmové hlášky.

 

Z dobového tisku z roku 1982

Studenti jednoho pražského gymnázia se vypravují na školní lyžařský výcvik. Seznamujeme se s jednotlivými žáky i s pedagogy; s Kardou - vedoucím zájezdu a učitelkami Hankou a Boženkou. V humorném tónu je líčen příjezd a zabydlení studentů na horské chatě. Charaktery všech postav se nám přibližují při scénách večerních zábav, sledujeme různé navazování partnerských vztahů, rozpory v pedagogických metodách jednotlivých kantorů. Karda odjíždí na jeden den za svým známým na odlehlou chatu, žáci využijí jeho nepřítomnosti a připraví velkolepý mejdan se zakázaným alkoholem, který ovšem nedopadne nejlépe, a jehož průběh nedokáží usměrnit ani dvě nepříliš důsledné a autoritou neoplývající učitelky. Jeden ze studentů nakonec vezme vinu celé akce na sebe, nečeká, až bude vyloučen a odjíždí sám. Zanechá po sobě dopis, v němž se omlouvá především učitelce Hance, které způsobili studenti nepříjemné komplikace. Výcvik pokračuje, ale bez předchozí bezstarostnosti.

Sněženky a machři. Film a doba, 1982.

 

Střípky z natáčení prozradil režisér Karel Smyzcek v tomto článku.

Info k filmu:

Československo, 1982, 82 min

 

Hrají:


Petrova bouda