Kniha první - Sněženky a machři po čtvrt století

 

kniha Sněženky a machři po čtvrt stoletíAnotace z knihy Sněženky a machři po čtvrt století

Čtvrt stoleté. Pro tu ženu, která prokřehlá podupávala nahoře, jako by neexistovalo. Byl to zčásti zázrak přírody, zčásti velká dřina ve fitnesech a spousta pěnez za kosmetiku. Štíhlé tělo tanečnice, kučeravé vlasy snad ještě bohatší než před pětadvaceti lety, tvář řecké bohyně teď trochu zrůžovělá mrazem a navíc velké tmavé oči, které se u řeckých bohyní už nedochovaly...Marika. Zimní královna. Srdce z ledu. Studená a nedostupná, jako tenkrát, napadlo Vikyho. Také kvůli ní byl přece ten školní lyžařský zájezd první bé léta páně 1982 tak nezapomenutelný. Konečně se Viky vzpamatoval. "Je tohle možný? Jsi to ty, Mariko? Objekt mých chlapeckých snů a nočních polucí? Má první velká a jediná láska?" vykřikoval. "Viky...počkej, jak dál...?" zeptala se- Sehrál k smrti dotčeného. "Ne, moment - už vím: Viky Cabadaj!"

 

Kniha vypráví o setkánáním Kardy a Vikyho u lanovky v Krkonoších se začíná odvíjet nový příběh legendárních Sněženeck a machrů po čtvrt století. Každého ta doba nějak poznamenala. Obávaný profesor fyziky a tělocviku Karda zůstal na horách a má malý penzion. Z Vikyho Cabadaje se stal lyžařský instruktor. Tolik obdivovaná Kardova dcera Marika, která jinak žije v zajraničí, je zrovna u otce na horách. Podnikavý Viky hned zorganizuje setkání 1.B po letech v Kardově penzionu. Těší se i na své dávné kamarády Karla Máchu, ze kterého se stala slavná televizní hvězda, i na Radka Převrátila, který je knižním nakladatelem. Když se setkávají, je to jako u každého srazu spolužáků po letech. Trochu se nepoznávají, vzájemně se překvapují a současnost se propojí s minulostí.

 

Kniha druhá - Sněženky a machři po 25 letech

kniha Sněženky a machři po 25 letechAnotace z knihy Sněženky a machři po 25 letech         

Knížní podoba filmu o setkání spolužáků přesně po pětadvaceti letech a na tomtéž místě. Tehdy trávili na horách týden školního lyžařského výcviku, dnes se těší na příjemné shledání. Jsou ve věku svých někdejších pedagodů, mají nejrůznější životní zkušenosti a více či méně shovívavě soudí své syny a dcery, kteří je doprovázejí.

 

Filmová veselohra Sněženky a machři z roku 1983 byla kultovním snímkem takřka bez generačního rozlišení, neboť tvůrci dokázali uchovat čistotu filmového žánru a poplatnost době omezit na oslovení "Soudruhu profesore". Po čtvrt století připravili scénář titíž autoři - Radek John a Ivo Pelant, ke svým postavám se vrátili herci - Veronika Freimanová, Eva Jeníčková, Radoslav Brzobohatý, Jan Antonín Duchoslav, Michal Suchánek, Václav Kopta. Diváci a zvláště pamětníci mohou hledat rozdíly v poheldu dvou režisérů - Karla Smyczka u filmu z roku 1983 a Viktora Tauše v současném provedení.

 


Petrova bouda